Nyomtatási lehetőségek
PDF: Képek: /A4


Dátum:

Idő:
: :
: :
Gyöngyösi
Állatkert
Zimba az oroszlánpislog

Nyitva minden nap!

Március hónapban 09:00-18:00 óráig.
Április hónapban 09:00-18:30 óráig.
cikk alja
  •  
  • Állataink

Gyöngytyúk

KategóriaMadarak
Gyöngytyúk
Név

Gyöngytyúk

Latin név

Numida meleagris

MéretTesthossz: 40-50-cm. Szárnyfesztávolság: 30-40 cm.
Súly1,30-1,60 kg.
MegjelenésA gyöngytyúk feltűnő, szép küllemű baromfi. Az apró fejükön lévő sisak a kakasoknál nagyobb méretű. Kétoldali állebenyük fehér, vöröses szélekkel. Tollazatuk általában kékesszürke fehér, apró pöttyökkel.
Élőhely
globus
Afrikából származik.
Életkor10-12 év.
TáplálkozásMagvakkal táplálkozik.
ÉletmódVan néhány hátrányos tulajdonsága, ami miatt sokan nem szívesen tartják. A gyöngytyúk (más magyar néven: gyöngyös) őseire jellemzően nagyon jól tud repülni, rendkívül éber madár, a legkisebb veszélyérzetre is azonnal riad és menekül. Naponta akár 10 km-t is bejárhat. Azonban ha a gazda nem vigyáz, hajlamos arra, hogy éjszakára az ólon kívül gallyazzon fel. Ijedős, minden szokatlan zajra, mozgásra rémült menekülésbe kezd. Hangja kellemetlenül hangos, rikácsoló, nem "szomszédbarát". Veszekedős, tartásához nagy térre van szükség.
Viszont nagyon edzett, kitűnő élelemkereső és rovarirtó. Mindezen tulajdonságai a természetes baromfitartás elsőrendű alanyává teszik. Messzire is képes elrepülni, és nem biztos, hogy visszatér éjszakára a lakhelyére, hanem máshol gallyaz fel, azaz fán alszik.
SzaporodásÁprilis végén kezd tojni, 60-80 tojást rak. Tojása kisméretű, feltűnő tulajdonsága rendkívül vastag héja, ezért hosszú ideig eltartható. Míg a tojáshéj súlyaránya a tyúktojásnál 10,2%, addig a gyöngyöstojásnál 15,3%. Tojásait mindig elrejtett fészekbe rakja. Tojásai igen vastag héjú (sokáig eltartható).
SztoriA gyöngytyúk az egyetlen hagyományos házi baromfifajunk, amely Afrikából származik. Magyarországon a 13. században már jelen volt, elsősorban a kolostorok és a főúri vadaskertek tartották díszmadárként. A paraszti gazdaságokban a 19. század végén terjedt el, elsősorban a Duna-Tisza közén és a Tiszántúlon.
A görögök kb. 2 400 éve már háziállatként tartották. Díszes tollazatához monda is kapcsolódik, mely szerint a pöttyök a Meleagrosz királyfit sirató lánytestvér könnyeiből keletkeztek.

Kakas vagy tyúk?
Az It's all about guinea fowl lapok szerint gyöngyöspipe és növendék korukban ránézvén nem lehet különbséget tenni. Kb. kilenchetes koruktól a kiáltásuk segítségével különböztethetőek meg: a tojók kiáltása egy- és kéthangú, a kakasoké mindig csak egy hangból áll. Később az is segít a megkülönböztetésben, hogy a kakasok sisakja és áll lebenye nagyobbá lesz, mint a tyúkoké. Egyes fajtáknál a kakas két áll lebeny közti rész türkizkék.

Magyar gyöngytyúkfajták:
- magyar parlagi gyöngytyúk
- hortobágyi hibrid gyöngytyúk
- hortobágyi kékesszürke gyöngyös
Jelképes örökbefogadásGyöngytyúk

Még SENKI sem fogadta örökbe :(
LEGYEN ÖN AZ ELSŐ!

Örökbefogadás
  • Hüllők
    A hüllők az Antarktisz kivételével minden kontinensen megtalálhatók, kiváltképp a trópusi és szubtrópusi éghajlatú területeken.
  • Halak
    A halakat régebben egységes osztályként tartották számon, mára azonban az elsődlegesen vízi gerinces állatok gyűjtőnevévé vált.
  • Rágcsálók
    A legtöbb rágcsáló egér méretű, de azért akadnak jóval nagyobbak is. A jégtakarók kivételével az összes földrész valamennyi élőhelyén honosak.
  • Madarak
    A madárfajok nagy része ma is repülő életmódot folytat. Testüket tolltakaró borítja. Csontjaik üregesek, légzsákokat tartalmaznak. Fogak helyett csőrrel rendelkeznek.
  • Növényevők
    Állatkertünkben elsősorban közepes és nagytestű növényevők található. Leggyakrabban lámacsikó születik.
  • Ragadozók
    Ki ne ismerné Zimbát az híres oroszlánt, aki különleges méreteivel. Rajta kívül számos ragadozó lakik nálunk, pl. tigrisek is.
cikk teteje
  •  
  • Állataink

Megosztás

Nőstény oroszlánok

2021 Gyöngyösi Állatkert Vendéglátó és Szabadidőp. Kft.
ONDEPU-logo

 
OK