Nyomtatási lehetőségek
PDF: Képek: /A4


Dátum:

Idő:
: :
: :
Gyöngyösi
Állatkert
Zimba az oroszlánpislog

Nyitva minden nap!

Március hónapban 09:00-18:00 óráig.
Április hónapban 09:00-18:30 óráig.
cikk alja
  •  
  • Állataink

Aranyfácán

KategóriaMadarak
Aranyfácán
Név

Aranyfácán

Latin név

Chrysolophus pictus

MéretA kakas hossza 80-110 centiméter között van, míg a tojó hossza 60-70 centiméter között. Szárnyhossza 65-75 centiméter.
SúlyTesttömege 600-900 gramm.
MegjelenésA kakas tollazata színpompás, feje és szárnyfedője sárga, nyaka sárga, fekete mintával, a többi szín: piros, zöld, fekete, barna. A tojó tollazata csak sárgás-barna. A csibék krémszínűek, vörhenyesbarna pehelytollakkal.
Élőhely
globus
Eredeti hazája a Kaukázustól az Amurig húzódik. Európában a középkorban telepítették be és azóta elterjedt.:Nyugat- és Északnyugat Európába és Angliában. A ligetes erdőket kedveli, a cserjések környékét, ahol nádas, sásos terület és ivóvíz található.
ÉletkorAz aranyfácán fogságban 8 évet él.
TáplálkozásA csibék életük első 3-4 hetében az állati eredető táplálékot fogyasztanak. Az első héten a kismérető puha vázú rovarokat, a második héttől már a kitinvázas bogarakat is fogyasztanak. Elsősorban növényi eredetű táplálékot fogyasztanak.
ÉletmódFélénk és visszahúzódó, territoriális, a nemek csak párzáskor találkoznak. E madarak a talajon élnek, bogyókkal, magvakkal, virágokkal, pókokkal és rovarokkal táplálkoznak.
SzaporodásA tojó egyévesen, a hím általában kétévesen lesz ivarérett. A költési időszak április-május között van, ekkor a tojó 5-12 sárgás tojást rak, ezeken 22 napig kotlik. A fiatal madarak 12-14 nap után repülnek ki. A kotlásban és a fiókák felnevelésében a hím madár nem vállal szerepet.
SztoriA fácánfélék (Phasianidae) a madarak osztályának tyúkalakúak (Galliformes) rendjébe tartozó családja.
A fácán hímjét kakasnak, nőstényét tyúknak, fiataljait csirkéknek nevezzük. A nőivarú fiatalok a jércék.

Észak-Amerikában 1857-ben telepítették be és mára az USA középnyugati és nyugati területein közönséges fajnak számít. Ez a faj Dél-Dakota állam címermadara és egyben az egyetlen címermadár az Egyesült Államokban amelyik nem őshonos faj, csak betelepített.
Betelepítették továbbá Ausztrália, Tasmánia, az Ausztrália partjai mentén található Rottnest-sziget, Új-Zéland, a Hawaii-szigetek, Chile és Szent Ilona területére is.
Ezen kívül számos területen kísérleteztek még szerte a Földön, hogy meghonosítsák, de ezek sikertelenek voltak. Megpróbálták betelepíteni a Dominikai Köztársaság, a Bermuda-szigetek, Panama, Peru, a Pitcairn-szigetek, Tajvan, Tahiti, Mauritius, Alaszka, Madeira és Ciprus területére is.
Jelképes örökbefogadás

2021-03-03: Fáci (Aranyfácán)
Reibl Tamás Salgótarján

Örökbefogadás
  • Hüllők
    A hüllők az Antarktisz kivételével minden kontinensen megtalálhatók, kiváltképp a trópusi és szubtrópusi éghajlatú területeken.
  • Halak
    A halakat régebben egységes osztályként tartották számon, mára azonban az elsődlegesen vízi gerinces állatok gyűjtőnevévé vált.
  • Rágcsálók
    A legtöbb rágcsáló egér méretű, de azért akadnak jóval nagyobbak is. A jégtakarók kivételével az összes földrész valamennyi élőhelyén honosak.
  • Madarak
    A madárfajok nagy része ma is repülő életmódot folytat. Testüket tolltakaró borítja. Csontjaik üregesek, légzsákokat tartalmaznak. Fogak helyett csőrrel rendelkeznek.
  • Növényevők
    Állatkertünkben elsősorban közepes és nagytestű növényevők található. Leggyakrabban lámacsikó születik.
  • Ragadozók
    Ki ne ismerné Zimbát az híres oroszlánt, aki különleges méreteivel. Rajta kívül számos ragadozó lakik nálunk, pl. tigrisek is.
cikk teteje
  •  
  • Állataink

Megosztás

Nőstény oroszlánok

2021 Gyöngyösi Állatkert Vendéglátó és Szabadidőp. Kft.
ONDEPU-logo

 
OK