Nyomtatási lehetőségek
PDF: Képek: /A4


Dátum:

Idő:
: :
: :
Gyöngyösi
Állatkert
Zimba az oroszlánpislog

Nyitva minden nap!

Március hónapban 09:00-18:00 óráig.
Április hónapban 09:00-18:30 óráig.
cikk alja
  •  
  • Állataink

Házi Nyúl

KategóriaRágcsálók
Házi Nyúl
Név

Házi Nyúl

MéretA test hossza 30-70 cm között változhat.
SúlyA kifejlett házinyúl tömege 1,5 kg-nál kezdődik, a legnehezebb óriásnyulak elérhetik akár a 12 kg-ot is.
MegjelenésA köztudatban élő nyúlfej tojásdad, jellegzetes hosszú fülekkel (nyuszifül). Végtagjai szőrözöttek. A fej erőteljes, a homlok domború. A bak (hím) nyulak feje erőteljesebb, „burkoltabb” lehet.
TáplálkozásKizárólag növényevő.
ÉletmódA házinyúl 4 metszőfoggal rendelkezik, a rágcsálók viszont csak 2-vel.
SztoriA házinyúl ősével, az üregi nyúllal együtt a nyúlalakúak és nem a rágcsálók rendjébe tartozik, bár sokáig odasorolták a binominális nomenklatúrában (rendszertanban). A külön besorolást metszőfogai számának köszönheti.
Mindenesetre attól, hogy nem rágcsálók, igenis rágcsálnak. Fogaik ugyanis folyamatosan nőnek, koptatniuk kell, néha a kertészek és a gazdik bosszúságára. Rágóizmaik igen fejlettek, fogkoptatás céljából nagyon sokat kell használják állandóan növekedő fogaikat. A házinyúl testfelépítése, mint a legtöbb emlősállatnál, fej, törzs és végtagok.

Természetesen hallásuk igen jó, ezért egymás között az emberek számára nem, vagy csak alig hallható hangokkal kommunikálnak. Néhány törpenyulat, mint például a Holland színes törpenyúl, igen kicsi fülekre szelektáltak, a Kosorrú nyulaknak pedig fajtájukra jellemző, lógó fülük van.
Mindenesetre a hagyományos nyúlfül igen előnyös tulajdonosának, mivel a nyulaknak igen kevés verejtékmirigyük van, a fülükön keresztül adják le a felesleges hőmennyiséget.

Az orrnyílások mellett tapintó bajusz szőrök találhatóak. A nyulak szeme viszonylag nagy, periférikus látásuk oldalra kiváló. Jellegzetesen hasadt nyúlajkuk, állandóan mozgó orrocskájuk egyedi és mulatságos látvány. Az orrmozgatás, szaknyelven orrjáték a szaglás elősegítésére, de kommunikációra is szolgál. A nyulak álla alatt található egy mirigy, amelynek váladékával megjelölik (álldörzsöléssel) a sajátjuknak ítélt dolgokat. Ez a szag az ember számára nem érzékelhető.

A házinyulak törzse a nyakkal kezdődik, amely igen rövid, szinte átmenet nélkül illeszkedik a törzshöz.A nyakon meglazult bőr tokát eredményez, de ez a szervezeti szilárdságának hiányára vagy elhízásra utal, nem is díjazzák a tenyésztők. Bár az idősebb és a többször ellett anyáknál megbocsátható.

A nyúl mellkasa széles és mély, a háta széles és jól izmolt, mely tény az ugráló helyváltoztatáshoz nélkülözhetetlen. A hát erősebben vagy gyengébben, de minden esetben ívelt. Az arányos törzs háromszor olyan hosszú, mint a nyúl szélessége, de itt is lehetnek kivételek. A nyúl hasa feszes, 3-4, ritkán 5 pár csecsbimbója van. A törzs rejti a belső, életfontosságú szervrendszereket: a keringési-, légzési-, emésztési- valamint a szaporító szervrendszereket.

A házinyúlnak különleges emésztési szervrendszere van. A növényeket igen nehéz megemészteni, főleg a növényi sejtfalakat alkotó cellulózt. A nyulaknak a megevett táplálékot főleg a vakbelükben mikrobiális segítséggel kell lebontaniuk, így a gyomruk aránylag kicsi.
Jelképes örökbefogadásHázi Nyúl

2021-03-06: Nyuszó (Házi Nyúl)
Magyar csaba Gyöngyös

2018-05-30: Sir Benjamin (Házi Nyúl)
Barta Sas Béla

2018-05-30: Kobold (Házi Nyúl)
Barta Sas Béla

2017-09-11: Szürke (Házi Nyúl)
Macz Bernadett Budapest

2017-04-11: Csoki (Házi Nyúl)
Nagy Ninett Kata Gyöngyös

2017-03-24: Korom (Házi Nyúl)
Bartha Sas Piroska Füzesabony

2017-03-07: Hónyuszi (Házi Nyúl)
Hegedűs Valdisz Pálosvörösmart

Örökbefogadás
  • Hüllők
    A hüllők az Antarktisz kivételével minden kontinensen megtalálhatók, kiváltképp a trópusi és szubtrópusi éghajlatú területeken.
  • Halak
    A halakat régebben egységes osztályként tartották számon, mára azonban az elsődlegesen vízi gerinces állatok gyűjtőnevévé vált.
  • Rágcsálók
    A legtöbb rágcsáló egér méretű, de azért akadnak jóval nagyobbak is. A jégtakarók kivételével az összes földrész valamennyi élőhelyén honosak.
  • Madarak
    A madárfajok nagy része ma is repülő életmódot folytat. Testüket tolltakaró borítja. Csontjaik üregesek, légzsákokat tartalmaznak. Fogak helyett csőrrel rendelkeznek.
  • Növényevők
    Állatkertünkben elsősorban közepes és nagytestű növényevők található. Leggyakrabban lámacsikó születik.
  • Ragadozók
    Ki ne ismerné Zimbát az híres oroszlánt, aki különleges méreteivel. Rajta kívül számos ragadozó lakik nálunk, pl. tigrisek is.
cikk teteje
  •  
  • Állataink

Megosztás

Nőstény oroszlánok

2021 Gyöngyösi Állatkert Vendéglátó és Szabadidőp. Kft.
ONDEPU-logo

 
OK