Nyomtatási lehetőségek
PDF: Képek: /A4


Dátum:

Idő:
: :
: :
Gyöngyösi
Állatkert
Zimba az oroszlánpislog

Nyitva minden nap!

Március hónapban 09:00-18:00 óráig.
Április hónapban 09:00-18:30 óráig.
cikk alja
  •  
  • Állataink

Leopárdgekko

KategóriaHüllők
Leopárdgekko
Név

Leopárdgekko

Latin név

Eublepharis macularius

MéretÁtlagos hossz: 20-25 cm. Teljes hossza maximum 30 cm is lehet, bár egyes források 30 cm-es rekordpéldányokról is beszámolnak. Az átlagos hossza: 20-25 cm körüli.
SúlyA frissen kikelt gekkók súlya körülbelül 3 gramm, kifejletten 45-65 grammos súlyra gyarapszanak.
MegjelenésNevét jellegzetes foltjairól kapta, melyek sárgás alapszínezetű bőrét tarkítják - párducmintázat szerűen. Lábain tapadólemezek helyett vékony, karmos ujjak vannak, mozgatható szemhéja van, így képesek a pislogásra (az alsó szemhéj mozdul felfelé).
Élőhely
globus
A leopárdgekkó a Közel-Keleten, Irán keleti részétől Pakisztánon és Afganisztánon át Északnyugat-Indiáig terjedt el. Ezen területek sziklás, kősivatagos, félsivatagos területein terjedt el.
Életkor10-20 évet is megél.
TáplálkozásKisebb rovarokat, lárvákat, pókokat és egyéb ízeltlábúakat zsákmányol. Táplálékát apró fogaival aprítja, gyakran egészben nyelik le.
ÉletmódAktivitását napnyugtakor kezdi, éjszakai életmódot folytat. A sivatagos területeken, ahol természetes élőhelye található, a nappali forróság miatt sok élőlény éjjeli életmódra váltott, így csökkentvén a túlzott felmelegedést és vízvesztést. Nappal sziklák repedéseiben, kövek alatt, kövek alá ásott üregekben hűsöl.
A leopárdgekkó vedlés után gyakran elfogyasztja levedlett bőrét, mely gazdag fehérjékben. Az elfogyasztott állatok kemény külső, illetve belső vázait -mint például a bogarak kitin váza, vagy a kis gerincesek csontváza,- nem képes megemészteni, ezek székletével együtt ürülnek szervezetéből.
SzaporodásA leopárdgekkó párzási időszaka úgy április-május közt van. A hím és a nőstény mikor párosodtak a nőstény egy hónapon belül lerakja két lágy héjú hosszúkás tojását egy üregben vagy a homokban.
SztoriA leopárdgekkó a hüllők (Reptilia) osztályába, a gyíkok (Sauria) alrendjébe és gekkófélék (Gekkonidae) családjába tartozó faj.
Jelképes örökbefogadás

2021-02-21: Bob (Leopárdgekko)
Hornyák Zsuzsa Franciska Nyírbátor

Örökbefogadás
  • Hüllők
    A hüllők az Antarktisz kivételével minden kontinensen megtalálhatók, kiváltképp a trópusi és szubtrópusi éghajlatú területeken.
  • Halak
    A halakat régebben egységes osztályként tartották számon, mára azonban az elsődlegesen vízi gerinces állatok gyűjtőnevévé vált.
  • Rágcsálók
    A legtöbb rágcsáló egér méretű, de azért akadnak jóval nagyobbak is. A jégtakarók kivételével az összes földrész valamennyi élőhelyén honosak.
  • Madarak
    A madárfajok nagy része ma is repülő életmódot folytat. Testüket tolltakaró borítja. Csontjaik üregesek, légzsákokat tartalmaznak. Fogak helyett csőrrel rendelkeznek.
  • Növényevők
    Állatkertünkben elsősorban közepes és nagytestű növényevők található. Leggyakrabban lámacsikó születik.
  • Ragadozók
    Ki ne ismerné Zimbát az híres oroszlánt, aki különleges méreteivel. Rajta kívül számos ragadozó lakik nálunk, pl. tigrisek is.
cikk teteje
  •  
  • Állataink

Megosztás

Nőstény oroszlánok

2021 Gyöngyösi Állatkert Vendéglátó és Szabadidőp. Kft.
ONDEPU-logo

 
OK