Nyomtatási lehetőségek
PDF: Képek: /A4


Dátum:

Idő:
: :
: :
Gyöngyösi
Állatkert
Zimba az oroszlánpislog

Nyitva minden nap!

Március hónapban 09:00-18:00 óráig.
Április hónapban 09:00-18:30 óráig.
cikk alja
  •  
  • Állataink

Kockás vagy recés piton

KategóriaHüllők
Kockás vagy recés piton
Név

Kockás vagy recés piton

Latin név

Python reticulatus

MéretÁtlagos hosszuk 3-6 méter. A kifejlett példányok akár 8-9 méter hosszúságúra is megnőhetnek, de átlagos hosszuk 3-6 méter.
SúlyÁtlagsúlya 70-90 kg. A világ leghosszabb kígyója címet egy kockás piton viseli, amit 2003-ban fogtak Szumátra szigetén és később egy indonéziai magánállatkertben szállították. A piton hossza 14,85 méter, súlya 447 kg.
MegjelenésA faj neve, mely az állat bonyolult színmintázatára utal, a latin 'hálószerű' kifejezésből ered.
Élőhely
globus
Élőhelye Délkelet-Ázsia. A kockás piton esőerdőkben, erdős területeken és az azokat övező füves szegélyeken él. Jól megtalálja heIyét folyókban és tavakban is.
ÉletkorAkár 20 évig is élhetnek.
TáplálkozásTermészetes étrendjét emlősök és időnként madarak alkotják. A kisebb, 3-4 méteres, példányok jobbára rágcsálókkal, például patkányokkal táplálkoznak, míg a nagyobb egyedek megeszik a cibetmacskaféléket, sőt majmokat vagy disznókat is.
ÉletmódKitűnő úszó, a tengerparttól távol is észlelték, így könnyen betelepülhetett kisebb szigetekre is. A 20. század elején még Bangkok sűrűn lakott részeiből is szóltak róla jelentések, időnként háziállatokat is megevett.
SzaporodásA kockás piton tojásrakó, kotlik, mint a madarak, a nőstény 15-80 tojást rak fészkenként. Optimális 31-32 °C-os kelési hőmérsékleten a tojásokból átlagosan 88 nap alatt kelnek ki az utódok. A tojásból kikelő utódok elérik a 60 cm hosszúságot.
SztoriA kockás piton a kígyók (Serpentes) rendjébe és a pitonfélék (Pythonidae) családjába tartozó faj.
A világ leghosszabb, bár nem a legerősebb testalkatú kígyója és hüllője. A pitonfélékhez hasonlóan nincs méregfoguk, általában nem tartják az emberre nézve veszélyesnek. Bár legnagyobb egyedei képesek lennének egy felnőtt ember megölésére, a jelentések ritkán szólnak ilyen támadásokról.

Különleges étvágy: Az emberi települések környékén ismert, hogy alkalmanként elkapják a csirkéket, macskákat és kutyákat is. A legnagyobb dokumentált zsákmányok közé tartozott egy kiéhezett, 23 kg súlyú maláj medve, melyet egy 7 méter hosszúságú kockás piton fogyasztott el, és aztán tíz héten át emésztett; valamint 60 kg-nál nehezebb disznók is.
Általános szabályként elmondható, hogy a kockás pitonok saját hosszuknak egynegyedét elérő, és saját súlyukkal megegyező súlyú zsákmányt képesek elfogyasztani. Mint a pitonok általában, a kockás piton is lesből támad, addig várakozik, amíg zsákmánya elérhető távolságba kerül, majd a zsákmányra tekeredve megfojtja azt.
Jelképes örökbefogadás

Még SENKI sem fogadta örökbe :(
LEGYEN ÖN AZ ELSŐ!

Örökbefogadás
  • Hüllők
    A hüllők az Antarktisz kivételével minden kontinensen megtalálhatók, kiváltképp a trópusi és szubtrópusi éghajlatú területeken.
  • Halak
    A halakat régebben egységes osztályként tartották számon, mára azonban az elsődlegesen vízi gerinces állatok gyűjtőnevévé vált.
  • Rágcsálók
    A legtöbb rágcsáló egér méretű, de azért akadnak jóval nagyobbak is. A jégtakarók kivételével az összes földrész valamennyi élőhelyén honosak.
  • Madarak
    A madárfajok nagy része ma is repülő életmódot folytat. Testüket tolltakaró borítja. Csontjaik üregesek, légzsákokat tartalmaznak. Fogak helyett csőrrel rendelkeznek.
  • Növényevők
    Állatkertünkben elsősorban közepes és nagytestű növényevők található. Leggyakrabban lámacsikó születik.
  • Ragadozók
    Ki ne ismerné Zimbát az híres oroszlánt, aki különleges méreteivel. Rajta kívül számos ragadozó lakik nálunk, pl. tigrisek is.
cikk teteje
  •  
  • Állataink

Megosztás

Nőstény oroszlánok

2021 Gyöngyösi Állatkert Vendéglátó és Szabadidőp. Kft.
ONDEPU-logo

 
OK