Nyomtatási lehetőségek
PDF: Képek: /A4


Dátum:

Idő:
: :
: :
Gyöngyösi
Állatkert
Zimba az oroszlánpislog

Nyitva minden nap!

December hónapban 09:00-16:30 óráig.
Január hónapban 09:00-16:30 óráig.
cikk alja
  •  
  • Állataink

Ormányos medve

KategóriaRagadozók
Ormányos medve
Név

Ormányos medve

Latin név

Nasua nasua

MéretTeste 41-67 centiméter hosszú, farka 32-70 centiméteres.
SúlySúlya 3,5 és 6 kilogramm között változhat.
MegjelenésSzőrzete a vörösesbarnától a szürke színig terjedően elég változatos. Hasa világos színű. Rövid lábai feketék, farka feketén gyűrűzött. Feje hosszúkás, fülei rövidek. Jellemző bélyege: hosszú, mozgékony orra, mely körül fehér szín figyelhető meg,
Élőhely
globus
Dél-Amerikában, Kolumbiától és Venezuelától délre egészen Uruguayig és Észak-Argentínáig honos.
ÉletkorA természetben általában 7-8 évig él, állatkertben akár 17 évig is.
TáplálkozásA nőstények inkább növényevők, a nagyobb hímek azonban - főleg rágcsálókra – vadásznak is. Kedveli a bogyókat, gyümölcsöket, gombákat, az állatok közül a skorpiót és a mérges százlábút is elkapja, de a dögöt sem veti meg.
ÉletmódLeginkább az erdős területeket lakja, egyaránt ügyesen mozog a fákon és a talajon. Kedveli az erdőszéleket is, és a másodlagos erdőket is elfogadja. 2500 méter magasságig él. Az emberi településeket is felkeresi, gyakran guberál a szemétlerakó helyeken. Nappal aktív, ilyenkor folyamatosan keres, kutat és szimatol táplálék után. Többnyire a talajon mozog, de az estét inkább fákon tölti. A nőstények és utódaik 10-20 fős, szigorú hierarchiájú csapatokban élnek, a hímek azonban a szaporodási időszak kivételével magányosak. A területük átmérője általában 1 km, és gyakran átfedők. A nőstények között rendkívül szoros kapcsolatok, barátságok alakulhatnak ki; a majmokhoz hasonlóan kurkásszák is egymást.
SzaporodásA párzási időszak februártól márciusig tart, ekkor a legközelebbi domináns hím a nőstények kegyeit keresve csatlakozik a csapathoz. A párzás után azonban a nőstények elkergetik a hódítót. A hímet később sem engedik közel, már csak azért sem, mert veszélyezteti a kölyköket. Átlagosan 75 napnyi vemhesség után egy különálló fára rakott fészekben ellik, a csoport többi tagjától távol. A fejletlenül, mindössze 150 grammal születő vak kölyköket négyhónapos korukban választja el anyjuk. Mikor a kölykök már képesek elég ügyesen mozogni, újra csatlakoznak a csapathoz. A fiatalok 2-3 éves korukban válnak ivaréretté.
SztoriAz ormányos medve vagy más néven vörösorrú koáti, a ragadozók rendjébe (Carnivora), azon belül pedig a mosómedvefélék (Procyonidae) családjába tartozó faj.

Az orra körüli fehér szín nem annyira kiterjedt, mint rokonánál, a fehérorrú koatinál.

Az ormányos medvét könnyen lehet szelídíteni, az őslakosok régóta tartják házi kedvencként.
Magyarország több állatkertjében is megtalálható.
Jelképes örökbefogadásOrmányos medve

2017-06-01: Pedró (Ormányos medve)
Czeglédi Gyula Hajdúszoboszló

Örökbefogadás
  • Hüllők
    A hüllők az Antarktisz kivételével minden kontinensen megtalálhatók, kiváltképp a trópusi és szubtrópusi éghajlatú területeken.
  • Halak
    A halakat régebben egységes osztályként tartották számon, mára azonban az elsődlegesen vízi gerinces állatok gyűjtőnevévé vált.
  • Rágcsálók
    A legtöbb rágcsáló egér méretű, de azért akadnak jóval nagyobbak is. A jégtakarók kivételével az összes földrész valamennyi élőhelyén honosak.
  • Madarak
    A madárfajok nagy része ma is repülő életmódot folytat. Testüket tolltakaró borítja. Csontjaik üregesek, légzsákokat tartalmaznak. Fogak helyett csőrrel rendelkeznek.
  • Növényevők
    Állatkertünkben elsősorban közepes és nagytestű növényevők található. Leggyakrabban lámacsikó születik.
  • Ragadozók
    Ki ne ismerné Zimbát az híres oroszlánt, aki különleges méreteivel. Rajta kívül számos ragadozó lakik nálunk, pl. tigrisek is.
cikk teteje
  •  
  • Állataink

Megosztás

Nőstény oroszlánok

2019 Gyöngyösi Állatkert Vendéglátó és Szabadidőp. Kft.
ONDEPU-logo