Nyomtatási lehetőségek
PDF: Képek: /A4


Dátum:

Idő:
: :
: :
Gyöngyösi
Állatkert
Zimba az oroszlánpislog

Nyitva minden nap!

Március hónapban 09:00-18:00 óráig.
Április hónapban 09:00-18:30 óráig.
cikk alja
  •  
  • Állataink

Kéknyelvű szkink

KategóriaHüllők
Kéknyelvű szkink
Név

Kéknyelvű szkink

Latin név

Tiliqua gigas

MéretTesthossza megközelíti az 50-60 cm-t, melynek mintegy egyharmada a farok.
SúlyKifejletten a 45-65 grammot is elérheti.
MegjelenésSima pikkelyű, zömök testű gyík. Jellegzetes bélyege a testmérethez képest igen hosszú, mozgékony, fénylő kék nyelve. Színezete szürkésbarna, 7 vagy 9 egészen sötét csíkkal.
Élőhely
globus
Ausztrália szárazabb területeit, félsivatagait, füves-bozótos helyeit népesíti be. Nyugat-Ausztrália északi részén és Dél-Ausztrália délkeleti területein fordul elő a leggyakrabban. Új-Guinea és Indonézia erdőiben, szavannáin, ültetvényein fordul elő.
Életkor10-20 évet is megél.
TáplálkozásTáplálékát elsősorban növényi részek (gumók, magvak, gyökerek stb.), tücskök, kukacok, lárvák, zöldségfélék alkotják, de ha módjában áll talajban élő férgeket, rovarlárvákat fogni, azokat is előszeretettel fogyasztja.
ÉletmódAz ausztrál kéknyelvű szkink egyike a legnagyobb termetű vakondgyíkoknak, és rokonai többségétől eltérően nagyrészt a talaj felszínén tartózkodik. Mozgása lassú, nehézkes, inkább kígyózó, mint a gyíkokra jellemző futás. Ennek ellenére időnként magasabb tárgyakra — kidőlt fatörzsekre, sziklákra — is felmászik. Fogai viszonylag erőteljesek, az állkapcsa is jól fejlett. Az idők során elvesztett fogak pótlódnak. Természetes ellensége viszonylag kevés van, de a kacagójancsik -a ragadozó madarak-, egyes nagyobb kígyók, és az elvadult kutyák és macskák azért el-elkapnak néhány példányt. Az élőhelyeit átszelő utakon gyakorta elgázolják az autók. Ha veszély fenyegeti nem menekül el (amúgy sem képes gyors mozgásra), hanem kitátja száját, felfújja magát és hangosan sziszegve öltögeti kék nyelvét, hogy veszélyesnek véljék.
SzaporodásAz egyedek az év legnagyobb részében magányosan élnek. A párosodási időszak szeptember és november között van. Szaporodása igen érdekes, úgynevezett ál-elevenszülés. Tojást nem rak, hanem utódai elevenen jönnek a világra. Az embriók, amelyek tojásburok nélküliek, a nőstény petevezetékeiben fejlődnek. A petevezetékeken tasakszerű bemélyedések vannak, amelyek a méhlepényhez hasonló feladatot látnak el. Egyszerre csak kevés utódot hoz a világra, általában négyet, de megfigyeltek tíznél több ivadékot (5-25-öt) is egy nősténynél. A fiatal egyedek 3-5 hónappal a párosodás után "születnek meg.
SztoriAz ausztrál kéknyelvű szkink vagy közönséges kéknyelvű szkink a vakondgyíkfélék (Scincidae) családjának egyik nagy méretű képviselője.
Jelképes örökbefogadás

Még SENKI sem fogadta örökbe :(
LEGYEN ÖN AZ ELSŐ!

Örökbefogadás
  • Hüllők
    A hüllők az Antarktisz kivételével minden kontinensen megtalálhatók, kiváltképp a trópusi és szubtrópusi éghajlatú területeken.
  • Halak
    A halakat régebben egységes osztályként tartották számon, mára azonban az elsődlegesen vízi gerinces állatok gyűjtőnevévé vált.
  • Rágcsálók
    A legtöbb rágcsáló egér méretű, de azért akadnak jóval nagyobbak is. A jégtakarók kivételével az összes földrész valamennyi élőhelyén honosak.
  • Madarak
    A madárfajok nagy része ma is repülő életmódot folytat. Testüket tolltakaró borítja. Csontjaik üregesek, légzsákokat tartalmaznak. Fogak helyett csőrrel rendelkeznek.
  • Növényevők
    Állatkertünkben elsősorban közepes és nagytestű növényevők található. Leggyakrabban lámacsikó születik.
  • Ragadozók
    Ki ne ismerné Zimbát az híres oroszlánt, aki különleges méreteivel. Rajta kívül számos ragadozó lakik nálunk, pl. tigrisek is.
cikk teteje
  •  
  • Állataink

Megosztás

Nőstény oroszlánok

2021 Gyöngyösi Állatkert Vendéglátó és Szabadidőp. Kft.
ONDEPU-logo

 
OK