Nyomtatási lehetőségek
PDF: Képek: /A4


Dátum:

Idő:
: :
: :
Gyöngyösi
Állatkert
Zimba az oroszlánpislog

Nyitva minden nap!

Március hónapban 09:00-18:00 óráig.
Április hónapban 09:00-18:30 óráig.
cikk alja
  •  
  • Állataink

Galléros Pávián

KategóriaRagadozók
Galléros Pávián
Név

Galléros Pávián

Latin név

Papio hamadryas, másképp Papio hamadryas hamadryas

MéretA galléros páviánok hímjeinek testhossza 60-90 centiméter között mozog, a nőstények pedig 50-65 centiméteresek; farkuk 30-60 centiméteres.
SúlyA kifejlett hímek akár 20 kilogrammot is elérik, míg a nőstények alig 10 kilogramosak.
MegjelenésA hímek szőrzetükkel jelentősen elütnek a nőstények olajbarna megjelenésétől. Testük hátsó fele világosbarna, fejük, hátuk és mellső végtagjaik ezüstszürkék, ezeken a részeken szőrszálaik igen hosszúak, afféle gallérként és palástként fedik viselőjüket.
Élőhely
globus
Afrika és ?
TáplálkozásA páviánok nappal keresik táplálékukat. Majdnem mindent hasznosítanak. Ha kell, hosszú ideig füvön is elélnek, egyébként gyümölcsöket, terméseket, gumókat, magvakat, virágokat, ízeltlábúakat, tojásokat és kisebb gerinceseket is fogyasztanak.
ÉletmódA galléros páviánok társas lények, melyek bonyolult szerkezetű, több szinten szerveződő csapatokban élnek.Nappal aktívak, ilyenkor idejük nagy részét táplálékkereséssel töltik, a nap legmelegebb óráiban pedig közösen isznak. Egy átlagos méretű páviáncsapat mintegy 40 km²-es területet használ, melyen a majmok naponta 6-20 kilométert tesznek meg négy lábon járva. Estére ismét összegyűlnek a csapatok, és sziklákon éjszakáznak, ahonnan jól láthatják az esetleges támadókat.
SzaporodásA fiatal nőstények körülbelül 4-5, a hímek 5-7 éves korukban válnak ivaréretté, de a teljes méretet csak később érik el. A páviánnőstény mintegy hatéves korára tekinthető kifejlettnek. A hímek növekedése lassabban, szakaszosan zajlik. Mire ivaréretté válnak, heréik teljesen kifejlődnek (módot adva némi titkos szaporodásra), ezt követően 7-8 éves korban testtömegük is megduplázódik, és csak a tizedik életévük betöltése után érik el a végleges méretüket. A másodlagos nemi jellegzetességek - az ezüstös gallér, a világos pofa és rózsaszín far - csak ezt követően jelennek meg.
SztoriA galléros pávián az öt páviánfaj - más megközelítésben egyetlen faj alfajai - legismertebbike. A többi, egyöntetűen barna páviánnal ellentétben a galléros pávián hímjei kirívó ezüstszürke szőrzettel rendelkeznek, mely méretei és alakja révén az állat névadója is lett.

Élőhelyükön kevés a fa, alapvetően a földön kutatnak élelem után, és mivel szűkösek a rendelkezésükre álló táplálékforrások, majdnem mindent hasznosítanak.
Jelképes örökbefogadásGalléros Pávián

2021-03-03: Lujza (Galléros Pávián)
Erdőmentők Alapítvány Mátrai csoportja Gyöngyösoroszi

Örökbefogadás
  • Hüllők
    A hüllők az Antarktisz kivételével minden kontinensen megtalálhatók, kiváltképp a trópusi és szubtrópusi éghajlatú területeken.
  • Halak
    A halakat régebben egységes osztályként tartották számon, mára azonban az elsődlegesen vízi gerinces állatok gyűjtőnevévé vált.
  • Rágcsálók
    A legtöbb rágcsáló egér méretű, de azért akadnak jóval nagyobbak is. A jégtakarók kivételével az összes földrész valamennyi élőhelyén honosak.
  • Madarak
    A madárfajok nagy része ma is repülő életmódot folytat. Testüket tolltakaró borítja. Csontjaik üregesek, légzsákokat tartalmaznak. Fogak helyett csőrrel rendelkeznek.
  • Növényevők
    Állatkertünkben elsősorban közepes és nagytestű növényevők található. Leggyakrabban lámacsikó születik.
  • Ragadozók
    Ki ne ismerné Zimbát az híres oroszlánt, aki különleges méreteivel. Rajta kívül számos ragadozó lakik nálunk, pl. tigrisek is.
cikk teteje
  •  
  • Állataink

Megosztás

Nőstény oroszlánok

2021 Gyöngyösi Állatkert Vendéglátó és Szabadidőp. Kft.
ONDEPU-logo

 
OK